Ako vybrať kalendár?

Hovoríte si, že to nie je žiadna veda? Kalendár ale budeme mať na očiach každý deň po celý rok a tak je dobré vybrať na prvý pokus ten správny. Elektronické diáre a upomienkové programy sa síce snažia svojho papierového predchodcu nahradiť, ale papierová forma si stále zachováva isté čaro a praktickosť. Ako si vybrať ideálny kalendár sa dozviete v tomto sprievodcovi.

Hovoríte si, že to nie je žiadna veda? Kalendár ale budeme mať na očiach každý deň po celý rok a tak je dobré vybrať na prvý pokus ten správny. Elektronické diáre a upomienkové programy sa síce snažia svojho papierového predchodcu nahradiť, ale papierová forma si stále zachováva isté čaro a praktickosť. Ako si vybrať ideálny kalendár sa dozviete v tomto sprievodcovi.

Doba čítania 5 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Organizácia času je základom úspechu

Kalendáre sú jedným z najužitočnejších a najstarších dedičstiev od našich predkov. V minulosti väčšinou slúžili na organizáciu času a pripomínanie dôležitých udalostí. Jednalo sa hlavne o opakujúce sa prírodné úkazy (napríklad povodne alebo ničivé obdobie sucha, čas sejby alebo zberu) alebo významné sviatky, ktoré konkrétne národnosti slávili. Okrem toho tiež narodeniny kráľov a významných duchovných hodnostárov. Plynutie kalendára bolo väčšinou synchronizované s fázami mesiaca (v tom prípade išlo o lunárny kalendár) alebo s fázami slnka (slnečný alebo niekedy tiež solárny kalendár) a v iných prípadoch istým spôsobom s oboma (lunisolárny kalendár). Podobné členenie kalendárov môžeme nájsť aj dnes.

V súčasnej dobe sa väčšina európskych krajín riadi kalendárom gregoriánskym (bol zavedený pápežom Gregorom XIII.). Vo svojom súčasnom koncepte platí od roku 1582. Prechod bol nutný kvôli tomu, že doterajší Juliánsky kalendár ku spomínanému roku zaostával o celých 10 dní, čo malo za následok zmätok v organizácii cirkevných slávností, počiatkov sejby a celý rad ďalších kultúrnych nejasností.

Na čo sa zamerať

  • Použitie kalendára - je veľmi dôležité si povedať, akým spôsobom budete kalendár využívať. Či sa bude jednať o plánovací rodinný kalendár, pracovný, školský, alebo či bude slúžiť prevažne ako dekorácia.

  • Veľkosť písma - pre starších ľudí sa logicky hodí písmo väčšie a prehľadnejšie. Maličké číslovky sa nechcú čítať nikomu, z toho dôvodu je dôležité, aby sa v nich dalo vyznať.

  • Jazyk kalendára - často narazíme na kalendáre, ktoré sú k nám dovážané zo zahraničia a texty vo vnútri sú písané napríklad anglicky, slovensky alebo nemecky. Niektorí ľudia s tým nemajú problém, ale berte na vedomie, že v takýchto kalendároch sú väčšinou uvedené aj sviatky z danej krajiny. Podobne môže cudzí jazyk skomplikovať tiež orientáciu v mesiacoch a dňoch.

  • Motív kalendára - vzhľadom na to, že vás bude kalendár sprevádzať celý rok, vyberajte si. Predovšetkým u nástenných kalendárov platí, že čím lepšie a pútavejšie vyzerajú, tým skôr sa podľa nich budeme riadiť. Pokiaľ chcete kalendárom niekoho obdarovať, riaďte sa podľa jeho záľub a vkusu.

  • Prevedenie - nie všetkým vyhovuje obracať stránku kalendára každý týždeň, preto sú okrem týždenných kalendárov na výber aj mesačné.

  • Rok - najdôležitejším faktorom je samozrejme rok, na ktorý chcete kalendár zaobstarať. Akokoľvek sa to môže zdať úsmevné, tak aj medzi kalendármi existujú zberateľské exempláre, u ktorý je rok dôležitým činiteľom.

Na stôl, alebo na stenu?

  • Stolové kalendáre - sú vhodné do kancelárie alebo napríklad na detský písací stôl, kde by mal tvoriť dvojicu s rozvrhom hodín. V týchto kalendároch sú často uvedené aj mená a štátne sviatky, odporúčame dopísať si aj narodeniny kolegov a najbližších.

    Stolový kalendár
  • Nástenné kalendáre - sú vhodné ako univerzálne vybavenie kancelárií. Neposkytujú veľa priestoru pre poznámky, takže slúžia hlavne ako rýchly orientačný bod. Ak sú zaujímavo dizajnové spracované môžu slúžiť aj ako zaujímavá dekorácia.

    Nástenný kalendár

Špeciálne kalendáre

Lunárny kalendár

V špeciálnych lunárnych kalendároch nájdete cenné rady, čo dobrého pre seba môžete urobiť v súlade s fázou Mesiaca a jeho postavením vo zverokruhu. Väčšinou nechýbajú ani časy východov a západov Slnka, či hviezdna mapa.

Mačacie a psie kalendáre

Majitelia domácich miláčikov určite ocenia kalendár so zvieracími menami, aby mohli so svojimi parťákmi osláviť sviatok. V slovenských mačacích alebo psích kalendároch sú okrem slovenských často uvedené aj české mená. Nechýbajú samozrejme ani štátne sviatky a pamätné dni.

_

Adventný kalendár

24 okienok s prekvapením, aby dlhé zimné dni do Vianoc rýchlejšie ubiehali. Adventné kalendáre už ale dávno nie sú len čokoládové. Trh zaplavujú adventné kalendáre sa stavebnicami, sviečkami, kozmetikou, alebo dokonca alkoholom. K dostaniu sú aj univerzálne adventné kalendáre, ktoré si môžete prispôsobiť podľa seba a do okienok schovávať vlastné prekvapenie.

Tehotenský kalendár

Ideálny darček pre budúce mamičky Do tohto kalendára možno zachytiť celý priebeh tehotenstva vrátane prvých snímok z ultrazvukov. Kalendár je univerzálny, takže je možné ho použiť na akýkoľvek rok. Väčšinou sú tieto kalendára obohatené o cenné rady a informácie o vývoji bábätka. Navyše si uchováte krásne spomienky na toto životné obdobie.